אלימות מינית בזוגיות

אלימות מינית בזוגיות

אלימות מינית בזוגיות

אלימות מינית בזוגיות היא בין תחומי המשנה או מצבי המשנה המיוחדים, של נושא האלימות המינית. מה מאפיין אותה ומיוחד בה, ביחס למצבי אלימות מינית נוספים? ומה מיוחד בה מהזווית המשפטית? לפניכם סקירה קצרה שתסביר:

אלימות מינית בזוגיות כפגיעה מתמשכת

אלימות מגיעה בואריאציות רבות ולעתים משולבים אופני פגיעה שונים. זה יכול להיות מקרה קל יחסית של אלימות מילולית ועד מקרים חמורים מסוג אינוס למשל. אך מה שמיוחד במקרי אלימות מינית בזוגיות דווקא, הוא קודם כל עצם היות הדבר תופעה מתמשכת. בניגוד לתקיפה חד פעמית, "אקראית", כאן ישנו דפוס חוזר וכמובן לא תקין, של יחסים פגומים ופוגעניים. הרקע לכך הוא הזוגיות, בין אם מדובר בזוג נשוי או שלא. כמו כן, אלימות כזו מתרחשת במקרים רבים במיוחד כלפי נשים, אך זה עשוי להיות גם ההפך – אלימות בת זוג כלפי בן הזוג. בהקשר אלימות מינית דווקא, אלה לעתים קרובות גם מקרים של עברות פליליות. ואנו מדברים כמובן על אלימות שלא בהסכמה. עוד על כך נרחיב מייד, אך קודם כל חשוב להיות מודעים להיבט שמסבך את הדברים – ההתרחשות החוזרת של המקרים, על רקע המצב המיוחד של יחסי זוגיות קבועים.

עוד גורם מסבך

במקרים של אלימות מינית בזוגיות לא רק שהפגיעה הפיזית מתרחשת שוב ושוב, אלא היא גם כרוכה בדרך כלל בהשפעות ומניפולציות רגשיות ונפשיות שונות. כך קורה בין השאר שמגיעים למצבים מסוג בעילה אסורה בהסכמה, לעתים למצבי אונס קיצוניים יותר בחומרתם ובאופן שוטף, לסבל ואפילו נזק נפשי לקורבן. למעשה יש כמה וכמה גורמים מסבכים בהקשר זה, כפי שיש לגבי אלימות במשפחה בכלל. למשל העובדה שמקרים כאלה מתרחשים בדרך כלל בנסיבות, שבהן אין בסביבה עדים או מצלמות אבטחה.

  לייעוץ משפטי:

  אלימות מינית בזוגיות והשלכותיה המשפטיות

  במקרים של אלימות מינית בזוגיות, פתרון של שיקום הגורם האלים ושיקום היחסים עצמם לא תמיד מתרחש. כך קורה לא פעם, שנדרשים לסיוע משפטי. חשוב להזכיר שהחוק בהחלט נותן מענה למצבי אלימות בזוגיות וגם בנישואים, בין אם זו אלימות מינית או בכלל. מובן שהזוגיות לא הופכת זאת לדבר לגיטימי או לתופעה שמקלים בה ראש. וגם האתגר של הוכחת הדברים איננו סוף פסוק מבחינת האפשרויות להתמודדות באפיק המשפטי. עברות מין בכלל, הן עברות חמורות שהעונשים עליהן מתבטאים גם במאסרים ממושכים, בהתאם לנסיבות המקרה. במקרים רבים האלימות המינית בזוגיות מעלה התלבטויות שונות מצד הקורבן, היסוסים וחששות לגבי הגשת תלונה או בכלל נקיטת צעדים משפטיים. לעתים הפגיעה היא בעלת אופי קל יחסית ולכן לא מעוניינים שאדם ייכנס לכלא כל כך. במקרים אחרים הפגיעה חמורה וישנו פחד של ממש מהגורם האלים.

  חשיבות הייעוץ המקצועי

  מעשית, חשוב שלא להתעכב בנושא זה ולפנות בהקדם לפחות לייעוץ מקצועי. אם אתם מתגוררים למשל בצפון, תוכלו ומומלץ לחפש עורך דין פלילי בצפון שמתמחה בתחום ייחודי זה. יש כאן חשיבות מיוחדת לא רק להתמחות, אלא גם לניסיון ולגישה הכללית והמיומנויות הבין אישיות. זאת, מאחר שמדובר בנושא מיוחד ורגיש, אשר כולל דקויות רבות והשלכות כבדות משקל לחיים האישיים של קורבנות העברות מסוג זה. ייעוץ הוא סיוע מיידי וקצר, אשר גם לא מחייב אתכם עדיין בשום צורה. זה איננו צעד חריף מסוג הגשת תלונה במשטרה והדברים בדרך כלל נראים הרבה יותר ברורים, לאחר שמקבלים את המידע המדויק. במיוחד, את המידע שמתייחס ישירות למצבכם הספציפי. כך שבמקרי

  לסיכום

  אלימות מינית בזוגיות, צעד אחד שניתן וכדאי תמיד לעשות, הוא לפנות לעורך דין איכותי שעוסק בכך ופשוט לשמוע מה זה אומר מבחינת החוק ומה הן האפשרויות שעומדות בפניכם.

  לשיחה עם עו"ד דילוג לתוכן