ליווי בחקירות

לב לבו של התחום, בכל פרשה שעוברת במשרדינו, הינו חקירות העדים והחשודים

אחד השלבים הראשונים בהליך הפלילי הוא שלב החקירה. החקירה מתחילה בהגשת תלונה (כל אדם רשאי להגיש תלונה במשטרה), ולחילופין- עת נודע לרשויות החקירה על ביצועה של עבירה, גם אם לא הוגשה תלונה. בשלב הגשת התלונה נפתח תיק החקירה, מקבל מספר סידורי, נרשמים דבריו של המתלונן ופרטי החשוד עליו מלין המתלונן.

משה גלעד, משרד עורכי דין, חקירות, תסקיר מעצר, תמונת רקע

בשלב שלאחר פתיחת התיק (לרוב- בהגשת תלונה) מתחיל שלב החקירה הסמויה, בשלב זה החשוד לא יודע שמתנהלת נגדו חקירה, ורשויות החקירה חוקרות בשלב הזה בצורה שאינה גלויה לעיניי כל; פעולות אשר מבוצעות לעתים קרובות בחקירה סמויה, הן (לדוגמא): בדיקות רקע שונות, עימות דברי המתלונן עם עובדות מוגמרות בשטח, מעקב אחר החשוד, ציטוט למכשירי הטלפון של החשוד, הוצאת צווים שונים ועוד.

החקירה הסמויה מסתיימת והופכת לחקירה גלוייה בעת שנודע לחשוד דבר החקירה, זה קורה בדרך כלל כשהוא מזומן ליחידת החקירות או מעוכב/נעצר לחקירה. בשלב זה נודע אמנם לחשוד דבר קיומה של החקירה, כמו גם החשדות שקיימים כנגדו, אלא שלא תמיד יש לו ידיעה לגבי זהות המתלונן, פרטי תלונתו, הדברים שסיפר המתלונן בגרסתו, פעולות החקירה הסמויות שנעשו והתוצאות שלהן או שאר חומרי החקירה.

לאחר הגעתו של החשוד ליחידת החקירות, יתבקש החשוד לתת את טביעות האצבע שלו, על מנת להכליל אותן במאגרים המשטרתי, וגם יתבקש להצטלם, לאותה המטרה, ובין לבין יידרש להיחקר. החקירה תתחיל ב"אזהרה" ובהקראת זכויותיו של החשוד, אודות זכותו להיוועץ בעו"ד בטרם מתחילה החקירה, וכן כי אינו מחויב למסור דבר, אלא שיהיה בכך כדי לחזק את החשדות נגדו.

דברים אשר מספר החשוד בחקירתו הראשונה, יש להם חשיבות עליונה, כיוון שגרסתו הראשונה של החשוד, שנמסרת במשטרה, נחשבת לאמינה ביותר, שכן הוא מוסר אותה בטרם יודע מה טען כלפיו המתלונן, ומה העלתה חקירת המשטרה הסמויה. משקלה הכבד של החקירה הראשונית הוא הדבר שהופך אותה לקריטית, שהרי קיים פוטנציאל אדיר לחשוד להפליל את עצמו בדבר אשר המתלונן לא טרח לספר, או למסור פרטים לא מדויקים, או שיקריים, אשר יזהמו את כל גרסתו בגוון "שקרי". להדגיש- לחקירה הראשונית יש פוטנציאל רב לקבוע האם כיוונו של כל התיק הוא לסיומו בסגירתו, או להמשך ניהול הליכים והגשת כתב אישום.

להוסיף- חקירת המשטרה איננה דבר נעים כלל וכלל, מעבר לפרוצדורה המתוארת, מתן טביעות אצבע וצילום, יש לזכור שעבודתו של חוקר משטרה מיועדת לא פעם להוציא ממנו הודאה. חוקר המשטרה יכול להשתמש בטכניקות שונות, ובדרך כלל- חשוד הנחקר לראשונה לא ירגיש איתן בנוח. החוקר עלול להכריז על החשוד כ"שקרן" פעמים רבות לאורך החקירה, החוקר עלול לומר שכל התיק כבר "תפור" והחקירה היא פרוצדורה בלבד, ועוד.

  לייעוץ משפטי:

  יש לזכור- חקירת משטרה היא, לעתים, בעלת אופי קשה כלפי נפש האדם ומטרתה, לעיתים, לגרום לחשוד טלטלה נפשית מסוימת כדי "להוציא" ממנו את האמת שהחוקר מחפש. בהבנת הליכי החקירה יש חשיבות מכרעת לחקירה טובה (מצדו של החשוד), ולחקירה כזו חשיבות מכרעת לעתידו של התיק.

  חשוד אשר נחקר בפעם הראשונה יחשוב לעיתים קרובות- "האם אני באמת צריך להיוועץ בעו"ד? אני הרי חף מפשע". להדגיש בעניין זה- חשוב להיוועץ עם עורך דין, חשוב להבין את החקירה, וחשוב להבין לקראת מה הולכים. גם אנשים חפים מפשע מיוצגים ע"י עו"ד, ולעתים אף סוללות עו"ד. ניתן לקבל דוגמה מן הסלבריטאים והפוליטיקאים אשר נחקרים במשטרה, על אף ההצהרות שהם- "חפים מפשע". יש לזכור- זכות ההיוועצות בעורך דין מעוגנת בחוק, ולא נועדה למימוש ע"י "עבריינים" בלבד, אלא ע"י כל אדם, ואף שופט לא יסבור שמכיוון שאדם התייעץ עם עורך דין הרי שהוא "אשם".

  משרדינו עוסק משך שנים ארוכות בתחום המשפט הפלילי, כאשר לב לבו של התחום, בכל פרשה שעוברת במשרדינו, הינו חקירות העדים והחשודים. הדברים האמורים מעלה נרשמים מניסיון שנצבר במשך שנים ארוכות. משרדינו נותן ייעוץ איכותי לפני חקירה, גם במישור המשפטי וגם במישור האישי, וזאת בלשון פשוטה ובצורה אמפתית, תוך הבנה ושימת דגש כי מדובר בהליך טראומתי ולא פשוט, בייחוד לאדם שנחקר לראשונה, והוא אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי וללא נסיון בחקירות במשטרה.

  תחומי פעילות המשרד

  אלימות מינית

  תחום הפגיעות המיניות כולל בתוכו פשעים שונים הגוררים עונשים, זאת כתלות בזהות הנפגעים ובגילם

  עבירות תעבורה חמורות

  ובכללן תאונות דרכים שגרמו למוות, לנכות או לפציעות חמורות ועוד.

  עבירות רכוש

  תחום עבירות הרכוש הוא ענף במשפט הפלילי אשר מאגד עבירות שונות שהמשותף להן- הפגיעה ברכושו של הזולת או של הכלל.

  עבירות אלימות במשפחה

  ובכללן עבירות תקיפה וחבלה בין בני זוג, כלפי חסרי ישע ועוד.

  חנינה לנשיא המדינה

  נשיא המדינה הוא בעל סמכות ייחודית לחון עבריינים, נאשמים או חשודים בהליך פלילי.

  עבירות צווארון לבן

  ובכללן עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים, העלמת מס ועוד.

  אודות המשרד

  משרד עורכי דין גלעד הוקם בשנת 1981 ע"י עו"ד משה גלעד, שמונה לימים לשופט בית המשפט המחוזי בחיפה, וכעת, לאחר פרישתו, שב לכסאו כעורך דין פלילי ומנהל המשרד. במשך השנים יוצגו על ידי משרדנו אלפי נאשמים וחשודים בפלילים, במגוון סוגים של עבירות פליליות.

  מאמרים

  צו הרחקה – המדריך השלם

  מה זו חקירה באזהרה

   לייעוץ משפטי:

   עיתונות כתובה

   לשיחה עם עו"ד דילוג לתוכן